5kere5

Kaçan penaltı 20 milyon Avro kaybettirdi

Posted on: Nisan 20, 2010


Pazar akşamı Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda oynanan ve Fenerbahçe’nin 1-0 üstünlüğüyle sonuçlanan karşılaşma Fenerbahçe ve Bursaspor arasındaki şampiyonluk mücadelesini kızıştırırken, Beşiktaş’ı yarışın dışına etti.

Bitime 4 hafta kala lider Bursaspor’un 8, ikinci Fenerbahçe’nin 7 puan gerisinde kalan Beşiktaş’ın ligi ilk iki sırada bitirerek Şampiyonlar Ligi ön elemesine gitmesi de çok zor görünüyor. Bu durum takımın Avrupa’daki prestijinin yanı sıra borcu gün geçtikçe artan kulübün mali yapısına da büyük darbe indirecek.

Nitekim bu yıl Türkiye’yi Şampiyorlar Ligi’nde tek başına temsil eden Beşiktaş, katılım payı olarak 3.8 milyon ve grup maçlarında çıktığı 6 maç için ise 3.3 milyon euroyu kasasına koydu.

Grup maçlarını 4 puanla son sırada tamamlayan Beşiktaş aldığı 1 galibiyet için 800 bin, 1 berarberlik için ise 400 bin euro almaya hak kazandı. Beşiktaş, Türkiye’yi ligde tek başına temsil ettiği için havuz payını da tek başına almaya hak kazandı ve 10 milyon euro civarındaki televizyon hakkının da sahibi oldu.

Buna bilet ve ticari satış gelirleri ile piyasa değerindeki artış eklenince, Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesinin maddi açıdan yarattığı kaynak 20 milyon euroyu buldu. Dolayısıyla Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’ne katılamazsa 20 milyon euroluk kaynağı elinden kaçırmış olacak.

Dördüncü bitirenin kaybı 4 milyon TL

BEŞİKTAŞ’IN elinden kaçırdığı gelirin önemli bir bölümünü de Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) dağıtacağı ödüller oluşturuyor. Buna göre ligi şampiyon tamamlaması durumunda 7 milyon TL’lik ödülün sahibi olacak Beşiktaş, şu an bulunduğu 4’üncü sırara sezonu kapatırsa alacağı ödül 2.8 milyon TL olacak. Yani Beşiktaş’ın şampiyonluktan 4’üncülüğe düşmesinin faturası 4.2 milyon TL.

Şampiyon 7 milyon TL
2’nci 5.6 milyon TL
3’üncü 4.2 milyon TL
4’üncü 2.8 milyon TL
5’inci 1.4 milyon TL
6’ncı 700 bin TL

FB çift tavan yaptı piyasa değeri 134 milyon $ fırladı

BEŞİKTAŞ’TA şampiyonluk yolunda havlu atılması sadece taraftarları değil, yatırımcıları da olumsuz etkiledi. Şampiyonluğun getireceği maddi desteğin de uçmasıyla, yatırımcılar Beşiktaş hisselerini ellerinden çıkarırken, hisseler yüzde 4.93 oranında düştü. Derbinin galibi olarak şampiyonluk umudunu ilerleyen haftalara taşıyan Fenerbahçe’da ise hisseler yüzde 16.16 artarak tavan yaptı. Borsadaki bu hareketlenme ile Beşiktaş’ın piyasa değeri 6 milyon dolar civarında düşüş yaşarken, Fenerbahçe’nin piyasa değeri ise 134 milyon dolarlık bir sıçrama kaydetti.

İşlem hacminde de ‘şampiyon’

FENERBAHÇE hisseleri, Beşiktaş derbisinden galibiyetle çıkması ve yabancı bir aracı kurumun son 1 aydır devam eden satışlarının bugün gözlenmemesi ile birlikte tavan fiyata yükselirken, İMKB’nin işlem hacminde de…… sırada yer aldı. Gedik Yatırım Analisti Yunus Kaya, Fenerbahçe hisselerindeki hareketin geçen hafta 47 liradan başladığını hatırlatırken, ‘Hisseler, Fenerbahçe’nin derbiyi kazanmasının etkisiyle güne alıcılı başladı. Bir diğer önemli unsur da yabancı satışının gelmemesi olarak görünüyor. Son 1 ayda Deutsche Securities’den satış görülüyordu’ dedi. Yunus Kaya, Fenerbahçe’nin önemli bir gelir kaynağı olan Şampiyonlar Ligi’ne katılmak için ligi ilk iki sırada tamamlama konusunda avantaj sağlamasının da hisseye ilgide etkili olduğunu söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: