5kere5

Kül yağmuru ölümcül olabilir

Posted on: Nisan 20, 2010


İzlanda’daki yanardağ patlaması sonrasında insan sağlığına zararlı olabilen kül bulutlarının, özellikle bebekler, yaşlılar ile akciğer ve kalp hastalarını olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuldu.

Uzmanlar, Salı gününden itibaren Türkiye’de etkili olabileceği belirtilen kül bulutlarının, hava ile birlikte solunması halinde, ilk olarak deri tahrişi, gözlerde sulanma, kızarma, burun akıntısı, genizde yanma, boğazda gıcık ve öksürük gibi belirtilerle kendini göstereceğini belirterek, bu dönemde dışarı çıkmaktan kaçınılması, burundan nefes alınıp verilmesi, akciğer ve kalp hastalarının mutlaka ilaçlarını düzenli kullanması gerektiğini bildirdi.

Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kül bulutlarının insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Küçükusta, kül bulutunda insan sağlığı bakımından tehlike oluşturan maddelerin, kükürt ihtiva eden sülfürik asit ve çapları 10 mikrondan küçük olan partiküller olduğunu belirterek, “Bunlar solunum yoluyla akciğerlerin içlerine kadar girerek, daha çok solunum ve dolaşım sistemini etkilerler. 10 mikrondan büyük olan tanecikler ise ancak deri ve burun, boğaz gibi üst solunum yollarında zararlı etki gösterebilirler” diye konuştu.


Ahmet Rasim Küçükusta, söz konusu atmosfer kirliliğinin tüm insanlara zarar verebileceğine, ama en çok “bebekler, yaşlılar ile akciğer ve kalp hastalığı olanları” olumsuz etkileyebileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Özellikle astım, KOAH gibi kronik akciğer hastaları, kalp yetersizliği ve hipertansiyonu olanların daha dikkatli olmaları gerekir. Kül bulutlarının insanların soluduğu havaya karışması durumunda ilk ortaya çıkacak olan belirtiler deri tahrişi, gözlerde sulanma, kızarma, burun akıntısı, genizde yanma, boğaz gıcık ve öksürük gibi belirtilerdir. Kirliliğin yoğun olması durumunda astım krizleri ve KOAH ataklarına bağlı solunum yetersizliği, kalp ve tansiyon krizleri ve bunlara bağlı ölümler de ortaya çıkabilir.”

MUTLAKA BURUNDAN NEFES ALINIP VERİLMELİ

Meteoroloji yetkililerinin, düzenli açıklamalar yaparak insanlar uyarması gerektiğini ifade eden Küçükusta, şu uyarılarda bulundu:

•Kül bulutlarının soluduğumuz havaya karışması söz konusu olduğundan, özellikle akciğer, kalp hastaları ile bebek ve yaşlılar açık havaya çıkmamalı.
•Mutlaka dışarı çıkması gerekenler, dışarıda olabildiği kadar az kalmalı ve efor yapmaktan kaçınmalı.
•Mutlaka burundan nefes alınıp verilmeli.
•Dışarıda uzun zaman kalması zorunlu olanların, maske takmaları yararlı olabilir.

Kül bulutu ‘kara duman’ oldu, Tekirdağ’a geliyor

İzlanda’daki yanardağın patlamasının ardından oluşan volkanik kül bulutu Türkiye’nin hava sahasını da etkilemeye başladı. Bulutun bugün ve yarın Tekirdağ’da “kuru duman” şeklinde görülmesi bekleniyor.

Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, son uydu görüntülerine göre toz ve kül bulutu halen Romanya, Bulgaristan, Yunanistan’ın kuzeyi, Batı Karadeniz açıkları, İtalya, İspanya, İngiltere’nin kuzeyi ve Kuzey Avrupa bölgelerinde etkili oluyor.

Kül bulutunun Tekirdağ’da bugün ve yarın “kuru duman” şeklinde etkili olmasının beklendiğini belirten yetkililer, bunun görüş mesafesini düşürebileceğine dikkati çektiler.

Toz ve kül bulutunun yer seviyesinden özellikle 6 ile 10 bin metre üzerinde yayılım gösterdiğini aktaran yetkililer, “Bu kütlenin yer seviyesinde önemli bir etkisinin olmayacağı düşünülerek, halkımızın gereksiz yere paniğe kapılmamaları tavsiye edilmekte” ifadelerini kullandılar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: