5kere5

İşte Kemal Kılıçtaroğlu’nun ekonomik vaatleri!

Posted on: Mayıs 22, 2010

CHP’de büyük bir heyecan uyandıran Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Kurultay Salonu’nda oldukça uzun bir konuşma gerçekleştirdi. Zaman zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti’ne yüklenen Kılıçdaroğlu, konuşmasında sık sık partisinin iktidara gelmesi halinde yapacağı ekonomiye ilişkin projeleri ve vaatlerini de sıraladı.

ZONGULDAK’A MESAJ: TAŞERONU ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Zonguldak’taki madende hayatını kaybeden işçileri hatırlatan Kılıçdaroğlu “Onların kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. İş güvenliği nedir biz onlara öğretecğiz. Bu işçilerimizin bir sorunu daha var. Bu işçilerin tamamı taşeon işçisi. Taşeronu ortadan kaldıracağız. Kamuda çalışan hiçbir işçi yaşamı boyunca asgari ücrete mahkum olmayacak. Zonguldaklılara sesleniyorum. Kurultaydan ilk Zonguldak’a gideceğim.

“SANAYİCİ KAMU GÖREVLİSİDİR, ÜRETEN TÜRKİYE’Yİ KURACAĞIZ”

“Yatağa aç çocuk girmeyecek” diyen Kılıçdaroğlu, yoksullluğun, rüşvetin sonunu getirmeyi vaat ederek “AKP’nin istediği ekonomik politikaya bakın. Üretmeyin diyorlar, fabrikalar çalışmayın diyorlar. Yeniden üreten Türkiye’yi kuracağız.

Çağdaşlığın gereği neyse gerekeni yapacağız. Sanayici artık bu ülkenin kamu görevlisidir. Onun önünün biz açacağız. Bütün bürokratik engelleri biz açacağız. Organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek liselerini kuracağız. Mezun olduğunda işi hazır olacak.

Bu ülkede önce kendi sanayicinizi destekleyeceksiniz. Neden dışarıdan daha pahalı otobüs alıyorsunuz. Ortadoğuyu besleyecek ovalarımız var. Bütün Türkiye’nin bu gerçeği bilmesi lazım” dedi.

“RECEP BEY EKONOMİYİ BİLMİYOR”

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: Üreticinin ödüllendirildiği düzeni getireceğiz. Türkiye’nin en büyük sorunu nedir? İşsizlik. Üniversite mezunları arasında işsizlik yüzde 30’lara çıktı. İşsizlik sorunu çözüldü mü? Recep Bey’in çözümü var. Herkes bir işçi alsa sorun çözülür. Çünkü ekonomi nedir bilmiyor. Ekonomi bilmeyen birinin ülkeyi yönetmesine razı mısınız? O zaman bunları alaşağı etmeliyiz.

Her üniversite bitiren iş bulacak diye bir şey yok diyor Recep Bey. Fakir fukaranın gemileri mi var? Verdiği sözü tutmayan yiğit değildir.

“MAYINLI ARAZİYİ TOPRAKSIZ KÖYLÜYE VERECEĞİZ”

30 insanın canını yitirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, kendi iktidarlarında Güneydoğu’da istihdam yaratmayı, özel sektör fabrika kuracaksa sıfır faizle kredi vermeyi, mayınlı arazileri topraksız köylüye vermeyi vaat etti.

“EMEKLİLER YİNE BİRİNCİ SINIF VATANDAŞ OLACAK”

Başbakan Erdoğan’a “İşsizlik fonundan aldığın paranın ne kadarını GAP’a harcadın?” diye soran Kılıçdaroğlu, emeklilere de seslendi: Emekliler ilk seçimlerde AKP’yi malulen emekli etmek zorundadır. Bir yasa çıkardılar, emeklilere milli gelir artışından para verilmez. Emekliler yeniden birinci sınıf vatandaş olacak. CHP iktidarında intibak yasasını mutlaka çıkaracağız. Şikayet ediyorsun geçinemiyoruz diye niye gidip AKP’ye oy veriyorsun. Senin haklarını ben savunuyorum. Emeklilere diyoruz ki; senin istediğin değişiklikler CHP iktidarından geçer”.

“ESNAF ÖZÜ İTİBARİYLE SOSYAL DEMOKRATTIR”

Kılıçdaroğlu’nun emeklilerden sonraki hedefi ise esnaf oldu. 2 milyon esnafın can çekiştiğini iddia eden Kılıçdaroğlu “Esnaf özü itibariyle sosyal demokattır. Esnaftan oy istiyorum. Senin sonunu getirene ben dur diyeceğim. Recep Bey, küçük bakkalların tamamı birleşsin süpermarket kursun diyor. CHP iktidarında ekonomi neymiş görecek” dedi.

AİLE SİGORTASI VAADİ

Yoksulluğu çözmenin yolunun aile sigortası olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, kendi iktidarlarında her ailenin sigortası olacağını, paranın da kadının banka hesabına yatırılacağını, böylece kadınların çoluğunu çocuğunu doyuracağını belirtti.

“KAYITDIŞI ÇALIŞAN BAŞÖRTÜLÜ KIZI SİGORTALI YAPACAĞIZ”

“İstanbul’un merdiven altı atölyelerinde binlerce başörtülü genç kız kayıt dışı çalışıyor. Bu başörtülü kızlara gideceğiz ben seni sigortalı yapacağım diyeceğiz. Bu bana oy vermez demeyeceğiz. Biz onların rantına değil sorunlarına talibiz” diyen Kılıçdaroğlu, “CHP iktidarında ilk yapılacak işlerden biri siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. Dolandırıcının, kalpazanın yeri yok. Artık bu ülkede naylon faturacıdan maliye bakanı, Ali Dibo’cudan adalet bakanı, kalpazandan başbakan olmasın” diye sözlerini sürdürdü.

KESİN HESAP KOMİSYONU GETİRECEK

Parlamentoda kesin hesap komisyonu kuracaklarını da vaat eden Kılıçdaroğlu, başkanının da anamuhalefet lideri olacağını, bu liderin kendilerini sorgulayacağını

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: