5kere5

OYP 1. Yerleştirme Sonuçları Öğren 26 Temmuz

Posted on: Temmuz 27, 2010

OYP 1. Yerleştirme Sonuçları Öğren 26 Temmuz2010 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi 1. Yerleştirme Sonuçları Ortaöğretime Yerleştirme Puanlarına göre, fen, anadolu, sosyal bilimler ve meslek liselerine yerleşmek için tercihte bulunan adaylardan 328 bin 81′i bir okula asıl olarak yerleşmeye hak kazandı. İlk 10 öğrenci ve tercihleri:

Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Ortaöğretim Kurumları Geçiş Sisteminde OYP’ye göre 1. yerleştirme için 636 bin 24 aday tercihte bulundu. Toplam geçerli tercih sayısı 4 milyon 926 bin 939 iken, adayların ortalama tercih sayısı 8 olarak belirlendi.

Bütün okul türlerine göre, 378 bin 938 kontenjandan 5 bin 108′i boş kaldı. 328 bin 81 aday asıl olarak bir okula yerleşmeye hak kazanırken, 45 bin 749 aday da mülakatla girilecek okullara mülakat hakkı kazandı.

Okul türlerine göre 1. yerleştirme sayısal verilerine göre, anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, meslek liselerinde kontenjanların tamamı doldu. Ancak 11 bin 220 kontenjanı bulunan özel liselerin 4 bin 982 kontenjanı boş kaldı. 6 bin 238 aday ise özel okullara girmeye hak kazandı.

Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerini 11 bin 830, anadolu liselerini 177 bin 550, anadolu öğretmen liselerini 24 bin 720, anadolu imam hatip liselerini 22 bin 497 aday asıl olarak kazandı.

Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı anadolu teknik ve anadolu meslek liselerine 35 bin 632 aday asıl olarak, 3 bin 864 aday mülakatla, Kız Teknik Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı anadolu teknik ve anadolu kız meslek liselerine 15 bin 386 aday asıl olarak, 17 bin 705 aday mülakatla, Ticaret Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okullara 16 bin 230 aday asıl olarak, 24 bin 180 aday mülakatla, sağlık meslek liselerine ise 17 bin 976 aday asıl olarak girebilme hakkı elde etti.

1. yerleştirme sonucunda bir okula yerleşmeye hak kazanan öğrenciler, kayıtlarını 4 Ağustos 2009 tarihine kadar yaptırabilecek. Bu yıl yerleştirme sisteminde, okullarda kayıtlar sonrasında boş kalan kontenjanların sayısını en aza indirmek ve daha fazla sayıda öğrencinin bu okullara yerleşmesini sağlamak amacıyla ikinci tercih ve yedek liste uygulaması getirildi.

2. yerleştirme için tercih başvuruları 5-11 Ağustos 2010 tarihleri arasında alınacak. Bu dönemde öğrenciler, en fazla 6 okul tercihinde bulunabilecek ve yeni bir yerleştirme gerçekleştirilecek. 2. yerleştirmeye, OYP’si 196 ve üstü olan öğrenciler başvurabilecek.

Puan başarı sırasına göre, ilk 10 öğrenci ve tercih ettikleri okullar şöyle:

”Mustafa Kurucu, Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi,

Umut Can Gölbaşı Galatasaray Lisesi,

Hüma Gülseçgin Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi,

Ahmet Erdem Çetintaş Özel Bahçehir Fen ve Teknoloji Lisesi,

Mehmed Taha Dinç İstanbul Lisesi,

Fatma Köroğlu Galatasaray Lisesi,

Ömer Furkan Parmak Özel Samanyolu Fen Lisesi,

Ali Sarıca Ankara Fen Lisesi,

Onur Serin Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi,

Aybüke Yarıktaş Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi,

Cemal Erat Özel Samanyolu Fen Lisesi,

Ali Yumuk Aydın Fen Lisesi,

Ahmet Baver Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi,

Mustafa Sümer Özel Yamanlar Fen Lisesi,

Ahmet Şahin Özel Samanyolu Fen Lisesi.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: